Darmowa dostawa od 99,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym kierować się podczas zakupu najlepszej kołdry zimowej?

2022-03-25

Dlaczego dobór odpowiedniej kołdry zimowej jest tak ważny?

Kołdry zimowe dedykowane są na okres jesienno-zimowy, aż do początków wiosny, gdzie mamy do czynienia z niskimi temperaturami panującymi na zewnątrz. Nocą sypialnia powinna być nieco wychłodzona – specjaliści wskazują, że idealne wartości temperatur mieszczą się między 16 a 19°C. Wydawać by się mogło, że w takich warunkach będzie nam zimno, ale z pomocą przychodzą nam kołdry na zimę, które pod wpływem ciepła naszego ciała kumulują je w wypełnieniu i z powrotem oddają do naszego ciała.

Kołdry zimowe z wkładem puchowym – najczęściej wybierany wariant kołder na zimę

Wśród kołder na zimę prym wiodą przede wszystkim produkty puchowe. Wypełnienie z gęsich piór jest wyjątkowo lekkie, a przy tym miękkie w dotyku oraz co równie ważne, bardzo dobrze chronią nas przed chłodem. W tym miejscu warto przytoczyć ciekawostkę – do produkcji kołder zimowych na całym świecie wykorzystuje się puch z polskich gęsi białych rasy kołudzkiej. Szczególnie chętnie po takie kołdry sięgają między innymi Japończycy, którzy cenią nie tylko miękkość i cechy termoregulacyjne, ale także ekologiczne metody hodowli gęsi.

Kołdry na zimę stworzone z wełny polecane na chłodne noce

W ostatnich kilku latach na popularności zyskały kołdry zimowe zwierające wypełnienie z owczej wełny. Tutaj na szczególne uznanie zasługują przede wszystkim produkty z wełny merino. Wyróżniają się one wyjątkowymi właściwościami termoregulacyjnymi – skutecznie ogrzeją nas wyjątkowo chłodnych nocy, a przy tym skutecznie odprowadzają wilgoć z ciała.

Gramatura kołder zimowych

Wybierając najlepszą kołdrę na zimę, należy zwrócić uwagę na gramaturę wsadu znajdującego się wewnątrz kołdry. Większość kołder zimowych charakteryzuje się gramaturą wsadu w przedziale 1000-1800 g. Tutaj istnieje zasada – im większa gramatura, tym cieplejsza kołdra. Warto dostosować konkretny model kołdry zimowej do warunków, jakie stwarzamy w sypialni oraz do osobistych preferencji pod względem komfortu cieplnego w czasie snu.

Produkty całoroczne, które sprawdzają się jako kołdra zimowa

Jako kołdry zimowe z powodzeniem możemy wykorzystywać produkty o charakterze całorocznym. W odróżnieniu od standardowo dostępnych kołder zimowych składają się one z dwóch osobnych kołder, które spinane są za pomocą zatrzasków. Pojedyncze warianty stosowane są w trakcie lata, z kolei obie złączone razem świetnie sprawdzają się jako kołdra zimowa. Dobierając produkt tego typu, dobrze jest zwrócić uwagę na gramaturę wypełnienia, co decyduje o ich użyteczności latem, a także podczas chłodnych nocy zimą.

Jak czyścić kołdry zimowe?

Kołdry zimowe, podobnie jak ich letnie odpowiedniki należy poddawać regularnemu czyszczeniu, które pozwoli pozbyć się drobnoustrojów. Kołdra zimowa po spaniu odzyskuje również świeżość, co znacznie wpływa na wygodę podczas snu. Decydując się na pranie kołdry zimowej w pralce, trzeba dokładnie zapoznać się ze wskazaniami producenta w tym zakresie, ponieważ w zależności od rodzaju poszycia i wypełnienia może się różnić temperatura prania oraz wartość wirowania. Tutaj poleca się zastosować piłeczki tenisowe umieszczane wraz z kołdrą zimową w pralce, które zapobiegną sklejaniu się wypełnienia w jedną bryłę. Po praniu najlepiej położyć ją na suszarce do czasu całkowitego wyschnięcia.

Zobacz także:

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel