Poduszka dla niemowlaka
Czy poduszka jest dziecku potrzebna?
Większości dorosłych trudno jest sobie wyobrazić sen bez poduszki. W związku z tym wydaje nam się, że również dziecku bez poduszki będzie niewygodnie. Niestety jest to błąd – niemowlęta różnią się od dorosłych proporcjami ciała, napięciem mięśniowym i siłą mięśni. Poduszka może utrudnić dziecku ruchy głową i zmianę pozycji podczas snu. Noworodki i niemowlęta najlepiej zatem układać na płasko na odpowiednim materacu.
Po pierwsze bezpieczeństwo
Specjaliści są zgodni co do tego, że poduszka w łóżeczku niemowlaka może być nie tylko niewygodna, ale także niebezpieczna. Wyższe ułożenie główki prowadzić może do napięcia mięśni szyi, karku i grzbietu, a co za tym idzie ich nieprawidłowego rozwoju. Wiąże się z tym ryzyko zaburzeń w wykształcaniu się prawidłowych krzywizn kręgosłupa oraz rozwoju właściwej postawy ciała. Ograniczenie swobody ruchów głową sprawi, że maluch całą noc spędzać będzie w jednej pozycji, a to z kolei prowadzić może do spłaszczenia główki dziecka.
Noworodek, mający znikomą kontrolę nad własnym ciałem, może także podczas snu obrócić głowę w taki sposób, że poduszka zakryje usta i nos, przez co nie będzie mógł oddychać. Stanowi to realne zagrożenie życia dziecka. Badania wskazują na to, że obecność poduszki w łóżeczku dziecka powoduje wzrost ryzyka wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.
Kiedy poduszka dla niemowlaka może się przydać?
Mimo wszystko są sytuacje, w których poduszka może się przydać. W trakcie infekcji, gdy dziecko ma katar i trudności w oddychaniu, poduszka może poprawić komfort snu. Będzie bowiem umożliwiała spływnie wydzieliny i ułatwiała oddychanie. Inną okolicznością, w której poduszka może być pomocna, jest ulewanie, związane z refluksem żołądkowo-przełykowym. W takiej sytuacji nieznaczne podniesienie głowy dziecka uniemożliwi zachłyśnięcie się treścią pokarmową.
Chociaż w łóżeczku poduszka jest zazwyczaj niewskazana, to już w dziecięcym wózku nie powinno jej zabraknąć. Jej obecność będzie zabezpieczać główkę i amortyzować wstrząsy, na które narażone jest dziecko podczas transportu. Znacznie zmniejsza to zagrożenie wystąpieniem syndromu dziecka potrząsanego.
Poduszka z klinem dla niemowlaka
Poduszka z klinem przeznaczona jest dla niemowlaków, które ulewają. Ma ona kształt równi pochyłej, którą wsuwa się pod materac. Dzięki niej górna część ciała dziecka jest nieco podniesiona, co zmniejsza ryzyko zachłyśnięcia lub zadławienia. Poduszka ta sprawdzi się także w przypadku infekcji i kataru, ułatwiając dziecku oddychanie. Może być ona stosowana już od pierwszych dni życia, jednak tylko z powodu wskazań medycznych. Część ekspertów wskazuje bowiem także wadę takiego rozwiązania – nieprawidłowy rozwój motoryczny dziecka. Wynika to z faktu, że dziecka próbuje nie zsunąć się z niej podczas snu, więc cały czas odchyla głowę do tyłu.
Poduszka ortopedyczna
Część rodziców, troszcząc się o prawidłowy rozwój dziecka, postanawia zakupić poduszkę ortopedyczną. Jest to specjalna poduszka z zagłębieniem na środku, która ma zapewnić prawidłowy kształt główki. O tym, czy stosowanie takiej poduszki jest uzasadnione, powinien indywidualnie decydować lekarz lub fizjoterapeuta. Spłaszczenie główki dziecka może wynikać z wielu przyczyn, dlatego przed zakupem takiej poduszki zawsze powinno się najpierw skontaktować ze specjalistą. On doradzi, czy stosowanie poduszki ortopedycznej rzeczywiście rozwiąże problem, a jeśli tak to jaki model będzie dla dziecka najlepszy.
Bezpieczne poduszki dla niemowląt
W niektórych sytuacjach używanie poduszki może być wskazane. Należy wtedy zadbać o to, aby poduszka, z której korzystamy dba o prawidłowy rozwój naszego dziecka oraz posiada odpowiednie atesty i certyfikaty. Ważne, aby wszystkie materiały, wykorzystane do uszycia poduszki były jak najwyższej jakości i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Zarówno tkaniny, jak i wypełnienie poduszki powinno mieć właściwości antyalergiczne. Ponadto należy pamiętać aby poduszka, z której korzystać będzie dziecko była płaska, z niewielką ilością wypełnienia. Wystarczającą grubością jest ok. 1,5 cm.
Od kiedy dziecko może używać poduszki?
Według zaleceń specjalistów, dzieci do 18. miesiąca życia powinny spać bez poduszki. Należy zacząć z niej korzystać dopiero wtedy, kiedy dziecka jest w stanie samodzielnie i bez trudności zmieniać pozycje. Dla noworodków i niemowląt najbezpieczniejszą przestrzenią do snu, jest puste łóżeczko, bez poduszek, kołdry, kocyka, zabawek czy innych miękkich przedmiotów. Dla starszych dzieci, które mogą już bezpiecznie używać poduszek, ich rodzaj powinien być dostosowany do pozycji, w której najczęściej śpią. Dla dziecka, które śpi głównie na brzuchu będzie to miękka poduszka, twardsza i elastyczna dla tych, którzy wolą spać na plecach. Dla dzieci śpiących na boku najlepsza będzie natomiast poduszka anatomiczna, dopasowująca się do kształtu ciała.
Podsumowanie
Poduszka nie jest niezbędnym wyposażeniem łóżeczka niemowlaka. W większości przypadków jest ona nie tylko niepotrzebna, ale może być także niebezpieczna. Najlepszą pozycją do snu będzie leżenia na płasko, na plecach, na średnio twardym materacu. W wyjątkowych sytuacjach (ulewanie, katar, spłaszczona główka) stosowanie poduszek może być wskazane, warto jednak wcześniej zasięgnąć opinii specjalisty, który doradzi jakie rozwiązanie będzie dla naszego dziecka najlepsze. Warto natomiast wyposażyć w poduszkę wózek spacerowy czy fotelik w samochodzie. Będzie ona chroniła główkę dziecka przed wstrząsami.