Darmowa dostawa od 99,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie występują rozmiary pościeli? Jak dobrać właściwy?

2022-01-20

Jak prawidłowo dobrać rozmiar pościeli?

Pod pojęciem standardowego rozmiaru pościeli mamy na myśli produkty ogólnodostępne na rynku, które dostosowane są do wymiarów kołder oraz poszewek na poduszki, możliwe do zakupienia w większości sklepów. Wybierając standardowy rozmiar pościeli, pamiętajmy o dostosowaniu jej do wymiarów materaca – po obu stronach powinna swobodnie zwisać około 20 centymetrów.

Wybierając pościel o określonym rozmiarze należy zwrócić uwagę także na wielkość poduszki

Przy zakupie pościeli zazwyczaj mamy na myśli wymiary kołdry, ale niezwykle ważny jest także rozmiar poszewek na duże poduszki. Niemal każdy zestaw pościeli zawiera kołdrę oraz poszewki – występują one w dwóch głównych rozmiarach 70x80 oraz 50x60 cm. Pierwszy wariant zalecany jest osobom wysokim, z kolei po rozmiary 50x60 mogą sięgać osoby niższe. Rozmiar pościeli pod względem doboru poduszek zapewnia komfortowy sen, możemy jednak z powodzeniem stosować dodatkowe poduszki, do których z łatwością dopasujemy pościel o wielu rozmiarach.

Rozmiary pościeli dla najmłodszych

Według wielu specjalistów noworodki i dzieci do 1 roku życia powinny spać na twardszym, płaskim materacu w pajacyku lub pod kołderką, ale bez poduszki. Rozmiary pościeli dla noworodków i niemowląt są najmniejsze spośród wszystkich produktów dostępnych na rynku:

- 100x135

- 120x90

- 120x60

- 140x70.

Zakup produktów dla dziecka możemy potraktować przyszłościowo, wybierając pościel o wymiarach przeznaczonych dla dwulatków – są one niewiele większe od najmniejszych wariantów, ale z pewnością posłużą przez długi czas.

Wymiary pościeli dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym

Wymiary pościeli dla dziecka uczęszczającego go przedszkola, a w dalszej kolejności do szkoły, powinny być dostosowywane do rozmiarów dorastającego dziecka. W przypadku przedszkolaków najlepiej sprawdzają się rozmiary pościeli 100x135 wraz z poszewką na poduszkę 40x40 lub 40x60. Z kolei starszym dzieciom warto sprawić większe rozmiary pościeli – 140x200, a nawet 160x200.

W przypadku łóżek pojedynczych najlepiej wybrać kołdry i pościel o pośrednim rozmiarze

Dobór odpowiedniego rozmiaru pościeli jest niezwykle istotny w przypadku łóżek pojedynczych. Nie należy wybierać wąskich pościeli, ponieważ nie otulą one dobrze ciała. Dotyczy to także największych wymiarów pościeli, która może opadać na podłogę. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie pościeli o pośrednich wymiarach kołdry, na przykład 160x200, a w przypadku niższych osób i nastolatków nawet 140x200.

Dla kogo dedykowane są największe wymiary kołdry?

Łóżka małżeńskie stwarzają nieograniczone możliwości zastosowania pościeli. Najczęściej wybierane są duże rozmiary pościeli – 200x200, a także 200x220. Takie wymiary pościeli skutecznie przykryją dwoje osób, a nawet więcej, co ma miejsce, gdy wraz z rodzicami śpi dziecko. W przypadku łóżek dwuosobowych możemy wykorzystać również pościel o wymiarach 160x200, gdy każda z osób pragnie spać pod własną kołdrą.

Zobacz również:

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel