Darmowa dostawa od 99,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie cechy ma kołdra obciążeniowa?

2021-11-22

Zasada działania kołdry obciążeniowej dla dzieci

Kołdry obciążeniowe dla dzieci stanowią uzupełnienie terapii integracji sensorycznej, prowadzonej u dzieci z zaburzeniami neurologicznymi czy rozwojowymi. Istota działania kołder sensorycznych opiera się na pobudzaniu proprioreceptorów, które określane są jako „receptory czucia głębokiego”. Znajdują się w mięśniach, stawach i ścięgnach, dostarczając informacji między innymi o położeniu ciała i tonusie mięśniowym.

Dla jakich dzieci polecane są kołdry sensoryczne?

Kołdry sensoryczne wykorzystywane są u dzieci, które mają problem z koncentracją, zaburzeniami napięcia mięśniowego czy snu. Zalicza się tutaj głównie:

- ADHD

- zespół Aspergera

- zespół Tourette’a

- dziecięce porażenie mózgowe

- padaczkę.

Należy pamiętać, że kołdry obciążeniowe dla dzieci stanowią uzupełnienie prowadzonej terapii, a nie jej podstawowy element.

Wypełnienie stosowane w kołdrach obciążeniowych dla dzieci

Kołdry obciążeniowe dla dzieci pozornie nie różnią się niczym od zwykłych kołder. Nic bardziej mylnego! Biorąc do ręki kołdrę sensoryczną wyraźnie wyczujemy jej ciężar, który wywołany jest zastosowanym wypełnieniem – szklanym granulatem czy odpowiednio przygotowanym żwirkiem. Całość powleczona jest przewiewnymi i miłymi w dotyku tkaninami.

Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli jak prawidłowo użytkować kołdry sensoryczne dla dzieci?

Kołdry sensoryczne dla dzieci niosą szereg korzyści, dlatego warto po nie sięgać jako uzupełnienie terapii. Należy jednak pamiętać, by użytkować je zgodnie z zaleceniami i zapoznać się z przeciwwskazaniami do stosowania kołder obciążeniowych dla dzieci. Można nimi przykrywać dziecko dopiero od 2 roku życia. Dzięki temu unikniemy przygniecenia dziecka, które może mieć utrudnioną drogę wydostania się spod takiej kołdry. Choroby płuc, astma, bezdech senny czy wrodzona łamliwość kości są schorzeniami, które wykluczają stosowanie kołder ze względu na utrudnione oddychanie.

Kołdry obciążeniowe nie tylko dla dzieci – doskonałe także dla dorosłych

Po kołdry obciążeniowe mogą sięgać także dorośli, zwłaszcza w przypadku niewykrytych w dzieciństwie problemów z integracją sensoryczną czy koncentracją nad prowadzonymi zadaniami. Kołdry grawitacyjne polecane są dla dorosłych, którzy zmagają się z permanentnym stresem. Przede wszystkim pozwalają się odprężyć i uspokoić, dzięki czemu obniża się poziom stresu. Kołdry obciążeniowe wykorzystywane są także w przypadku osób, które zmagają się z zespołem niespokojnych nóg – wtedy taką kołdrę kładziemy tylko na nogach, by uzyskać jak najlepszy efekt. Kołdry grawitacyjne możemy zatem wykorzystywać w wielu schorzeniach, w tym depresji, schizofrenii, stanach napięciowych czy bólach nóg.

Kołdry grawitacyjne uzupełniające inne techniki relaksacyjne

Kołdry grawitacyjne są jednym z elementów, przydatnych podczas relaksu. Aby wzmocnić efekt działający na mięśnie, warto wykorzystać również maty do akupresury. Dzięki temu przy jednoczesnym zrelaksowaniu się możemy zmniejszyć bóle napięciowe mięśni, które kumulują się w ciągu dnia, zwłaszcza podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. Dlatego produkty takie jak kołdry obciążeniowe stanowią must have dla osób dbających o odpowiedni wypoczynek dla ciała i umysłu.

  • Czym jest kołdra całoroczna?
  • Jaka kołdra dla 3-latka?
  • Kołdra termiczna – kiedy warto po nią sięgnąć?
  • Rodzaje kołder – jaki produkt wybrać?
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixel