Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać pościel dla niemowlaka?

2020-12-15
Jak wybrać pościel dla niemowlaka?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pościeli?

Wiele osób zadaje sobie pytanie - jaka pościel dla niemowlaka? Oczywiście odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ jest wiele aspektów na które musimy zwrócić uwagę przy wyborze pościeli dla naszego maluszka. Jedną z najważniejszych rzeczy na które musimy zwrócić uwagę, jest materiał z którego jest wykonana pościel. Najlepiej jeśli będzie zrobiona całkowicie z bawełny bez żadnych domieszek, ponieważ ten materiał może być prany w wysokich temperaturach, co pozwoli nam usunąć wszystkie zabrudzenia oraz drobnoustroje z pościeli, a chyba nie trzeba nikomu mówić jak ważna jest ochrona naszych najmłodszych przed bakteriami. Kolejną rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę jest antyalergiczność posłania naszej pociechy. Powinniśmy wybierać pościele które nie będą uczulać naszego maleństwa, ponieważ nie wiemy jeszcze czy niemowlak jest na coś uczulony czy nie. Należy również pamiętać, żeby pościel naszego malucha nie miała zbędnych guzików ani elementów mogących podrażnić jego skórę, która w tym okresie jego życia jest szczególnie delikatna.

Jakie wymiary powinna mieć pościel?

Na początku trzeba się zastanowić, co składa się na pościel niemowlaka. Wyprawka naszego bobasa składa się z: kołderki, poduszki, prześcieradła oraz czasami koca, każde z nich ma oczywiście inne wymiary. Pościele mogą się różnić między sobą, więc trzeba zwrócić uwagę która z nich będzie miała odpowiednie wymiary.  

Na ogół do dziecięcych łóżeczek pasują prześcieradła o wymiarach 60x120 cm, a kołderki mogą mieć mieć wymiary: 110 x 125, 120 x 90 lub 135 x 100 cm. Jednak trzeba mieć na uwadze, że jeśli wybierzemy najmniejszą kołdrę, to posłuży nam ona najkrócej, ze względu na to, że nasza pociecha będzie szybko rosnąć.

Jeśli chodzi o poduszki, to nie powinno się ich dawać nowo narodzonym dzieciom. Noworodki powinny leżeć na płaskiej powierzchni, jednakże przy zakupie pościeli warto zakupić poduszkę, ponieważ gdy nasza pociecha podrośnie, to powinniśmy dać jej taki podgłówek. Poduszki dla maluchów przeważnie mają wymiary 35 x 55 cm lub 40 x 60 cm. Należy również mieć na uwadze, że powinna ona być cieńsza niż te których używają dorośli, ponieważ jeśli dziecko będzie miało głowę zbyt wysoko, to może mu to zaszkodzić. Cienka poduszka w zupełności wystarczy naszym malcom.

Kolejną częścią wyprawki naszych maluchów jest prześcieradło. Dzielą się one na 2 rodzaje: z gumką i bez niej. Prześcieradła z gumką są o wiele lepsze od tych które jej nie mają między innymi, ze względu na to, że w przeciwieństwie do prześcieradeł bez gumek nie ulegają one przesunięciu, gdy nasz maluch będzie się wiercić podczas snu. Wpływa to również na bezpieczeństwo naszego dziecka, ponieważ jeśli nasza pociecha będzie spać na prześcieradle bez gumki, to może się w nie zaplątać podczas snu. Prześcieradło z gumką zapobiega zaplątaniu się dziecka w nie, dzięki czemu nasz malec będzie bezpieczniejszy. Kolejnym aspektem który ukazuje wyższość prześcieradeł z gumką jest fakt, że nie trzeba ich prasować. Po naciągnięciu takie prześcieradła na łóżko będzie ono gładkie, nawet jeśli go nie wyprasujemy.

Kołderka oraz koc powinny być podobnych rozmiarów co prześcieradło lub trochę mniejsze. Warto mieć oba te akcesoria, ponieważ podczas chłodniejszych nocy możemy okryć naszą pociechę kołdrą, a w cieplejsze letnie noce powinniśmy okryć naszą pociechę kocem, żeby zapobiec przegrzaniu się naszego maleństwa. Kocyk możemy również używać w chłodniejsze dni podczas spacerów na świeżym powietrzu lub podczas bardzo mroźnych nocy można okryć naszą pociechę kołdrą i kocem.

Oczywiście z upływem czasu będziemy musieli wymieniać pościele naszych pociech na coraz większe.

Dodatki i kolory

Wiele osób dodaje do łóżeczka swojej pociechy ozdobne poduszeczki, ponieważ uważają, że dodadzą one to uroku łóżeczku malca.

Jednakże specjaliści są zgodni, że lepiej nie dodawać żadnych zbędnych rzeczy naszym najmłodszym, w tym również maskotek. Takie rzeczy stają się siedliskiem kurzu, co może wpływać negatywnie na zdrowie noworodka. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie dodatki były wystrojem pokoju dziecka, a gdy dziecko podrośnie mogą one posłużyć jako zabawki. Jednakże jest jeden wyjątek, który możemy dodać do łóżeczka naszej pociechy, a jest to ochraniacz, który może zapobiec złamaniu ręki naszego malca. Małe dzieci są bardzo ciekawskie i mogą wkładać ręce pomiędzy szczeble łóżeczka, co może skutkować złamaniem. Taki ochraniacz zasłania szczeble łóżka co uniemożliwia naszej pociesze włożenie ręki między nie. Należy pamiętać, żeby ochraniacz był dopasowany do naszego łóżeczka oraz żeby był jak najbardziej przewiewny. Powinien również mieć solidne mocowanie, żeby uniemożliwić mu spadnięcie i nakrycie naszego malucha, co mogłoby mu utrudnić oddychanie i zrobić krzywdę. Powinien on być również wykonany z bawełny tak samo jak reszta pościeli, co umożliwi pranie go w wysokich temperaturach, dzięki czemu usuniemy roztocza i mikroorganizmy.

Ostatnim aspektem na który trzeba zwrócić uwagę jest kolorystyka wyprawki naszego milusińskiego. Kolory mogą wpływać na dzieci bardziej niż nam się wydaje. Pościel malucha nie powinna mieć zbyt krzykliwych kolorów i wzorów, najlepiej sprawdzą się pastelowe barwy.

Odpowiedź na pytanie jaka pościel dla niemowlaka będzie najlepsza, nie jest oczywista. Jednak ten artykuł powinien pomóc odpowiedzieć na to pytanie. Kompletowanie pierwszej pościeli naszej pociechy jest wyjątkową oraz bardzo ważną chwilą, więc warto poświęcić trochę czasu na wybranie najlepszej pościeli dla dziecka, takiej która zapewni mu komfort i bezpieczeństwo.

 

 

pixel