Darmowa dostawa od 99,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak usunąć plamy z prześcieradła?

2022-03-25

Praktyczne wskazówki, jak usunąć plamy z prześcieradła

Dbanie o czystość i stan pościeli, w tym prześcieradeł przekłada się na dobrej jakości sen. Regularne utrzymywanie w czystości prześcieradeł sprawi, że znacznie wygodniej i przyjemniej będzie nam się spało. Kwestia tego, jak usunąć plamy z prześcieradła odnosi się nie tylko do wybrania odpowiedniego sposobu wywabiania plam, ale także czasu, w jakim przystąpimy do działania. Największa szansa na pozbycie się zabrudzeń jest wtedy, kiedy od razu po wystąpieniu plam przystąpimy do ich usunięcia.

Jak usunąć plamy krwi z prześcieradła?

Najwięcej trudności przysparza usuwanie plam krwi z prześcieradła. Tutaj istotny jest czas działania – jeśli plama jest świeża, wtedy znacznie łatwiej się jej pozbędziemy. W usuwaniu plam krwi z prześcieradła najlepiej sprawdza się zimna woda, która rozcieńcza plamę i wymywa ją z zewnętrznych partii tkaniny. Pobrudzone prześcieradło możemy włożyć do miski z zimną wodą na kilka godzin, wtedy efekt będzie jeszcze lepszy. Dodatkowo warto fragment tkaniny zaprać z użyciem mydła i następnie włożyć do pralki.

Jak pozbyć się żółtych plam z prześcieradła?

Żółte plamy na prześcieradle wyraźnie widoczne są na białych tkaninach, wpływając negatywnie na walory estetyczne. Powstają one w wyniku kontaktu z ludzką skórą czy potem, dlatego usuwanie żółtych plam z prześcieradła skupia się głównie na jego wybielaniu. Tutaj sprawdzają się przede wszystkim naturalne sposoby, na przykład roztwory oparte na soku z cytryny i occie.

Jak usunąć tłuste zabrudzenia i plamy po napojach?

Wiele osób spożywa w łóżku posiłki, które przez nieostrożność mogą znaleźć się na pościeli. Jednymi z najczęściej występujących zabrudzeń są tłuste plamy – tutaj sprawdzi się zapranie prześcieradła z wykorzystaniem płynu do mycia naczyń. Czasami na prześcieradłach pojawiają się także zanieczyszczenia z napojów, na przykład z kawy czy wina. W przypadku kawy stosunkowo łatwo pozbędziemy się zabrudzeń z użyciem szarego mydła. Plamy po winie na prześcieradle najlepiej usuwa się na świeżo poprzez zasypanie solą. Tego typu plamy możemy ponownie zalać… winem! Ale tutaj sprawdzi się wino białe, które wywabi zabrudzenia.

Domowe sposoby na usuwanie plam z prześcieradła

W przypadku usuwania większości plam z prześcieradła możemy sięgać po domowe sposoby. Doskonale sprawdzi się sól kuchenna, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy oraz ocet. Zastosowanie powyższych substancji w różnych proporcjach pozwoli wywabić różnego typu plamy – krwi, wina czy tłuste zanieczyszczenia.

Jaki detergent sprawdzi się w usuwaniu plam z prześcieradła?

Poza domowymi sposobami, do usuwania plam z prześcieradła wykorzystuje się również środki chemiczne. Jednym najbardziej powszechnych specyfików są tzw. mydełka do odplamiania, czyli mydła galasowe, które świetnie sprawdzają się przy zapieraniu zabrudzeń. W wielu domach wykorzystuje się również odplamiacze – tutaj należy pamiętać, że sprawdzają się one jedynie na białych prześcieradłach, na produktach w innych odcieniach mogą spowodować trwałe odbarwienia.

Jak prawidłowo dbać o prześcieradła?

Po usunięciu plam z prześcieradła, należy je wyprać w pralce. Pozbywamy się wtedy resztek roztworów czy substancji, które wykorzystywaliśmy do wywabiania zanieczyszczeń. Pozwala to także odświeżyć tkaninę i nadać jej świeżości. Prześcieradło możemy wyprać razem z poszewkami na kołdry i poduszki, należy jednak pamiętać o wskazaniach producenta w zakresie zastosowanego programu prania, zazwyczaj jest to przedział od 40 do 60°C.

Zobacz także:

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel