Darmowa dostawa od 99,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak prać pościel?

2020-11-25
Jak prać pościel?

Jak prać pościel?

Przed rozpoczęciem prania pościeli warto ją wcześniej przygotować. Pierwszą czynnością powinna być segregacja, czyli oddzielenie jej od ścierek, ubrań itp. Sortowanie dotyczy także kolorów, rodzaju tkaniny i temperatury, w której powinna być prana. Dobrze jest wyznaczyć regularny termin, w którym będziesz prać pościel z całego domu. Pamiętaj także, aby nie wkładać do pralki zbyt wiele pościeli na raz. Jeśli pralka będzie przeładowana pościel może pozostać niedoprana, a także będzie trudniej ją wypłukać.

Przed praniem szczególnie zabrudzonej pościeli, można wcześniej namoczyć ją w chłodnej wodzie, najlepiej na całą noc. W przypadku białej pościeli warto dodać do wody 20-30 dag sody oczyszczonej. Pomoże ona usunąć plamy, wybieli pościel i zredukuje nieprzyjemne zapachy.

Aby uchronić tkaniny przed uszkodzeniami i zachować ich kolory, przed rozpoczęciem prania odwróć poszewki na lewą stronę. Należy także zasunąć suwaki lub zapiąć guziki. Pomoże to zapobiec niedokładnemu wypłukaniu naszej pościeli.

Przed przystąpieniem do prania pościeli warto zadbać także o wybór odpowiednich środków piorących. Najlepiej będzie zdecydować się na delikatne detergenty, dzięki którym unikniemy podrażnień skóry czy alergii. Do prania białej pościeli nie używaj preparatów zawierających chlor – może on powodować żółknięcie tkanin. Pościel kolorowa natomiast wymagać będzie środków do ochrony barwników. Z kolei do prania pościeli niemowląt, dzieci czy alergików konieczne będą bardzo łagodne, antyalergiczne detergenty.


 


 

W jakiej temperaturze prać pościel?

Gdy nasza bielizna pościelowa znalazła się już w pralce przyszedł czas na odpowiedź na pytanie: w jakiej temperaturze prać pościel? Zależy to przede wszystkim od materiału, z którego jest ona wykonana.

Pościel bawełniana: jest to najbardziej wytrzymały rodzaj pościeli. Czystą bawełnę można prać w 60 stopniach.

Pościel flanelowa: aby nie straciła miękkości najlepiej będzie prać ją w 40 stopniach, warto także dodać płyn zmiękczający.

Pościel satynowa: optymalną temperaturą dla tego rodzaju pościeli będzie 40 stopni. Po wysuszeniu warto wyprasować satynę w 150 stopniach.

Pościel lniana: jest odporna na uszkodzenia i wysokie temperatury, może być prana w 60 stopniach.

Pościel z kory: zazwyczaj może być prana w 60 stopniach, niektórzy producenci zalecają niższą temperaturę - 40 stopni.

Pościel z jedwabiu: ten delikatny materiał, wymaga ostrożności - temperatura prania nie powinna być wyższa niż 30 stopni.

Przed rozpoczęciem prania pościeli warto zapoznać się z zaleceniami producenta, znajdującymi się na metce – znajdziemy tam wszystkie informacje dotyczące sposobu i temperatury w jakiej należy prać dane tkaniny.

 

Jak krochmalić pościel?

Chociaż obecnie krochmalenie pościeli nie jest już tak popularne jak kiedyś, wiąże się z nim wiele korzyści. Po wykrochmaleniu pościel jest sztywniejsza i dłużej zachowuje świeżość. Ponadto krochmal chroni pościel, zapobiegając wnikaniu w nią kurzu i wilgoci oraz rozwijaniu się bakterii. Może warto więc wrócić do dawnych tradycji i dowiedzieć się jak krochmalić pościel?

Gotowy krochmal można zakupić w sklepie, ale można go także wykonać samemu w domu. Domowy krochmal przyrządza się z mąki ziemniaczanej – z litra wody odlej pół szklanki i dodaj do niej łyżkę mąki ziemniaczanej. Pozostałą wodę zagotuj, następnie wlej do niej rozpuszczoną mąkę, wymieszaj i ostudź. Krochmal można przygotować także z ryżu – dwie łyżki zagotuj w litrze wody. Odcedź ryż i do otrzymanej zawiesiny dodaj dwa razy tyle wody. Trzeba pamiętać, że domowy krochmal nie nadaje się do pralki, ponieważ trudno będzie go z niej dokładnie wypłukać, co może niestety doprowadzić do uszkodzenia pralki.

Tradycyjna metoda krochmalenia zakłada wlanie krochmalu do wody, a następnie namoczenie w niej pościeli i jej wysuszenie. Może to być jednak problematyczne, ponieważ konieczne będzie duże naczynie, aby dokładnie nakrochmalić np. poszewkę na kołdrę. Trudne może być także wysuszenie nakrochmalonej pościeli, szczególnie w przypadku, gdy nie mamy możliwości rozwieszenia jej w ogrodzie.

Zdecydowanie łatwiejsze jest natomiast krochmalenie z wykorzystaniem pralki. Ważne jest jednak aby wykorzystywać do tego jedynie specjalnych, dostępnych w sklepach środków. Pierwszym krokiem jest przygotowanie roztworu z płynu oraz wody w odpowiednio dużej misce. Następnie namaczamy w nim wypraną wcześniej pościel. Ostatnim etapem jest ponowne włożenie wszystkich tkanin do pralki i ustawienie programu „uszlachetnienie”. Jeśli pralka nie posiada takiego programu równie dobrze sprawdzi się program „płukanie z wirowaniem”.

Jak często prać pościel?

Na pytanie, jak często prać pościel, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to od preferencji, poziomu zabrudzenia czy pory roku. Ważne jest, aby czynność tą powtarzać regularnie. Częsta zmiana pościeli jest konieczna w celu pozbycia się bakterii i roztoczy, które się w niej zbierają, a także martwego naskórka, którego ściera się w ciągu nocy. Mikroorganizmy rozwijające się w pościeli mogą przyczyniać się do wystąpienia alergii, infekcji skórnych, kataru, a nawet do bólów głowy.

Zazwyczaj zmianę i pranie pościeli powinno przeprowadzać się co najmniej raz w miesiącu. Częstotliwość tej czynności dobrze jest zwiększyć w lecie, gdy pościel jest bardziej narażona na zwiększoną potliwość ciała oraz wysokie temperatury. Częstsze pranie będzie także konieczne, gdy w naszym łóżku śpi także nasz pupil – pies czy kot. W takich sytuacjach pościel powinno zmieniać się co najmniej co dwa tygodnie. Częstszego prania wymagać będzie także pościel alergików, ponieważ kurz, bakterie i roztocza mają szczególnie negatywny wpływ na stan ich zdrowia.

Kolejną ważną kwestią, o której wiele osób zapomina, jest pranie nowej, dopiero zakupionej pościeli. Nawet poszewki najlepszej jakości należy wyprać przed pierwszym użyciem. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy z pościeli mają korzystać dzieci, których skóra jest dużo bardziej wrażliwa niż osób dorosłych. Wypranie nowej pościeli pozwoli nam pozbyć się z niej wszelkich resztek pozostałych po procesie produkcji, zanieczyszczeń nagromadzonych podczas transportu i charakterystycznego fabrycznego zapachu.

 

Czy można prać pościel z ręcznikami?

Często zadawanym pytaniem w kwestii prania pościeli jest to, czy można prać pościel z ręcznikami. Najlepszym rozwiązaniem będzie unikanie prania pościeli z jakimikolwiek innymi tekstyliami. Najwłaściwszą praktyką będzie pranie ręczników osobno. Dzięki temu zachowają one miękkość. Ponadto w ten sposób unikniemy zabrudzenia pościeli charakterystycznym pyłem z ręczników. Jeśli jednak wypranie pościeli i ręczników razem jest konieczne, pamiętaj aby posortować je kolorami (nie prać ciemnych ręczników z jasną pościelą i na odwrót) oraz sprawdzić zalecenia producenta na metkach, aby dobrać odpowiedni sposób prania i temperaturę.

 

pixel