Darmowa dostawa od 99,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pranie poduszek z pierza

2020-12-20
Pranie poduszek z pierza

Pranie poduszek z pierza

Przy odpowiedniej pielęgnacji, pościel z pierza i puchu, powinna posłużyć nam na lata. Poduszki z pierza nie wymagają prania tak częstego jak te wykonane z tworzyw sztucznych. O potrzebie ich odświeżenia świadczą twarde, ubite grudki, które powstają wewnątrz poduszek. W celu odświeżenia swojego kompletu pościeli z pierza można oddać go do profesjonalnej pralni, która zadba o jej wypranie i wysuszenie, jednocześnie nie pozbawiając jej cennych właściwości. Opłata za pranie pierza wynosi zazwyczaj około 20 złotych za kilogram. Pranie pościli z pierza można oczywiście także wykonać samodzielnie w pralce, pamiętając o kilku ważnych zasadach.

 

Jak wyprać poduszkę z pierza w pralce?

Najważniejszą rzeczą, jaką trzeba zrobić przed przystąpieniem do prania poduszki jest zapoznanie się z oznaczeniami na metce. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy dana poduszka może być prana w pralce automatycznej.

Poduszki z pierza są niezwykle delikatne, dlatego ich pranie wymagać będzie szczególnej ostrożności. Najlepiej będzie zaplanować pranie na upalny, słoneczny i wietrzny dzień. Jeśli poduszka, którą chcesz wyprać jest mocno zabrudzona możesz namoczyć ją na kilka godzin w ciepłej wodzie z proszkiem do prania. Następnie pościel włóż do pralki. Płyn do prania (lub ewentualnie proszek rozpuszczony w ciepłej wodzie) wlej bezpośrednio do bębna pralki. Ustaw program do delikatnych tkanin z dodatkowym płukaniem, temperaturę na 30-40 stopni. Jeśli Twoja pralka posiada specjalny program do prania puchu możesz śmiało z niego skorzystać. Wirowanie ustaw na minimalne obroty. Po zakończonym praniu otwórz pralkę i naciskając rękami na poduszkę postaraj się wycisnąć z niej powietrze. Następnie przeprowadź wirowanie jeszcze raz, tym razem na maksymalnych obrotach.

Najważniejsze zasady

Aby pranie poduszek z pierza przebiegało prawidłowa należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

Nie przeciążaj pralki – najlepiej będzie jeśli jedno pranie zawierać będzie tylko jedną poduszkę

Zanim zaczniesz pranie, upewnij się, że z poduszki nie wylatują pióra – obecność dziur lub innych miejsc, z których uciekają pióra może doprowadzi do uszkodzenia pralki i zniszczenia poduszki

Wybierz łagodny środek do prania – detergent, którego używasz na co dzień może okazać się zbyt agresywny, najlepiej będzie wybrać delikatny, hipoalergiczny płyn do prania

W trakcie prania co jakiś czas sprawdzać czy pralka na pewno sobie radzi – jeśli mokre poduszki okażą się być zbyt ciężkie mogą nawet zablokować pralkę, w takiej sytuacji trzeba przerwać pranie

Aby podczas prania pierze równomiernie rozkładało się w poduszce, razem z nią możesz wrzucić do bębna pralki specjalne kulki do prania puchu lub piłeczki tenisowe – będą one rozbijać pierze i nie dopuszczą do zbijania się puchu

Suszenie poduszek z pierza

Bardzo ważnym krokiem jest odpowiednie wysuszenie poduszek z pierza. Trzeba zadbać o to, aby czas suszenia był jak najkrótszy. Nie należy jednak suszyć poduszek z pierza w suszarce bębnowej – może to doprowadzić do uszkodzenia wypełnienia poduszki. Zamiast tego poduszkę najlepiej będzie suszyć na zewnątrz, korzystając z wiatru i słońca. Po wyciągnięciu z pralki poduszki trzeba dobrze roztrzepać, a następnie ułożyć w nasłonecznionym i przewiewnym miejscu. Aby zapobiegać zbijaniu pierza i mieć pewność, że wypełnienie poduszki schnie równomiernie co godzinę należy przetrzepywać i obracać poduszki. Trzeba także pamiętać, że suszenie poduszek z pierza jest procesem dosyć długim – może trwać nawet kilka dni. Po wyschnięciu nasze poduszki będą miękkie, puszyste i pachnące. 

 

Jak często prać poduszki z pierza?

Kolejną ważną kwestią jest częstotliwość prania poduszek z pierza. Powinno się je prać raz na rok. Najlepiej jest robić pranie w lecie, ze względu na najlepsze warunki do suszenia – nagrzane powietrze i długie dni. Jeśli masz potrzebę częstszego prania poduszek z pierza, oczywiści możesz to zrobić, jednak zbyt częste pranie przyspiesza proces niszczenia puchowego wypełniania. Nie zaleca się prania pościeli częściej niż 4 razy w roku. W sytuacji, gdy chcemy często prać pościel, ale jednocześnie nie chcemy narazić jej na zniszczenia, dobrym rozwiązaniem będzie przełożenie pierza do osobnego worka i wypranie samej powłoki poduszki. 

Regularne wietrzenie pościeli z pierza

Niezbędnym elementem prawidłowej pielęgnacji pościeli z pierza jest jej regularne wietrzenie – najlepiej częste i jak najdłuższe. Warto wietrzyć ją zawsze wtedy, gdy pogoda jest odpowiednia, czyli wtedy, gdy jest dosyć chłodno, sucho i wietrznie. Należy wtedy rozwiesić pościel na balkonie lub w ogrodzie. Wbrew pozorom słoneczna pogoda wcale nie jest dobra do wietrzenia pościeli, ponieważ pierze wystawione na działanie słońca może się wykruszać lub skłębiać. Unikać należy także wilgotnej pogody. Polecane jest natomiast wietrzenie w chłodne, a nawet mroźne dni – niska temperatura pozwoli na pozbycie się namnażających się w pościeli roztoczy.  

 

 

 

 

 

 

 

pixel