Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak prać ręczniki żeby były miękkie i czyste?

2020-11-25
Jak prać ręczniki żeby były miękkie i czyste?

Jak prać ręczniki żeby były miękkie i czyste?

Najważniejszym zadaniem ręczników jest chłonięcie wody, a będą to robić jedynie wtedy, gdy zachowają swoją miękkość i puszystość. Ręcznik, który jest zepsuty nieodpowiednim praniem staje się szorstki i trzeba mocno pocierać nim skórę, aby wytrzeć ją do sucha. Jak prać ręczniki, by zachowały swoje właściwości? Zacznijmy od tego, że każdy nowy ręcznik należy przed pierwszym użyciem właśnie wyprać. Znajduje się na nim trochę zanieczyszczeń w postaci kurzu lub środków chemicznych, które sprawiają, że nie będzie on chłonął wody. Dodatkowo mogą one nas uczulić lub podrażnić skórę, dlatego koniecznie należy z nich ręcznik oczyścić. Pierwsze pranie poprawia też higroskopijność, a więc zdolność do chłonięcia wody ręcznika i służy do konserwacji tkaniny - o ile zastosujemy odpowiednie środki. Materiał dłużej zachowa swój kształt, kolor i nie będzie się odbarwiał. Właściwości konserwujące posiada biały ocet, dlatego nawet producenci ręczników polecają stosowanie tej domowej metody i pierwsze pranie ręczników z octem. Przez kilka kolejnych prań ręczniki mogą odrobinę pylić, a więc tracić drobne nitki tkaniny. Jest to całkowicie normalne i nie świadczy ani o wadliwym materiale, ani o naszych błędach - wręcz przeciwnie. Najbardziej pylą ręczniki z najwyższej jakości bawełny, ale mija to po paru praniach. Wiele parametrów prania wpływa na to, czy ręczniki zachowają swoje właściwości, a jednym z nich jest jakość wody. Twarda woda powoduje, że tracą one miękkość. Jeśli właśnie taka woda płynie w naszych rurach, to należy stosować dodatkowe zmiękczacze do wody, które chronią również naszą pralkę. Kolejną kwestią jest prawidłowa segregacja ręczników. Należy odseparować jej od innych elementów odzieży oraz tkanin i prać zawsze razem. Same ręczniki również należy segregować na podstawie ich koloru: osobno prać ręczniki w jasnych kolorach, a osobno w ciemnych.

W jakiej temperaturze prać ręczniki? Wybieramy program prania

Pralki, które obecnie znajdują się na rynku, posiadają ogrom programów i funkcji. Znacznie ułatwiają one domowe porządki, ale mogą też sprawić, że wybór odpowiednich parametrów prania będzie utrudniony, dlatego zawsze należy kierować się instrukcjami na metce danej rzeczy. W końcu to jej producent wie najlepiej, jaka temperatura będzie najbezpieczniejsza dla danego materiału. Większość tkanin ulega zniszczeniu, jeśli oddziałuje na nie wysoka temperatura. Podobnie jest w przypadku ręczników - je również powinno się prać w temperaturze maksymalnie 60 stopni w programie do bawełny. Zdarza się, że powinna być ona nawet niższa i producent zaleca jedynie 40 stopni. Zależy to od rodzaju ręczników, gatunku i jakości materiału z jakiego są one wykonane. Niektórzy z Was mogą być zdziwieni tak niską temperaturą prania ręczników. Wydaje się, że powinna być ona jak najwyższa, aby zabić wszystkie wirusy i bakterie. To dlatego w użyciu jest wciąż metoda stosowana przez poprzednie pokolenia, czyli gotowanie ręczników. Nie powinno się tego robić, ponieważ bardzo niszczy to tkaninę i sprawia, że traci ona swoje właściwości. Ręczniki przestają być miękkie i słabiej wchłaniają wodę. Gotowanie ręczników było w dawnych czasach uzasadnione - pranie ręczne nie pozwalało usunąć wszystkich zabrudzeń, ani zabić zarazków. Nie były też dostępne detergenty, które skutecznie usuwają plamy i bakterie nawet w niskiej temperaturze. Dzisiaj takie problemy nie występują, a pranie w niższej temperaturze jest równie skuteczne. Ręczniki są w warunkach domowych używane przez najbliższe osoby z rodziny, a więc nie ma ryzyka, że się czymś zarazimy. Inaczej wygląda sprawa w przypadku hoteli i szpitali - tam dla wyeliminowania ryzyka pierze się pościel i ręczniki w bardzo wysokich temperaturach.

 

Proszki, płyny i naturalne środki do prania ręczników

Wiemy już w jakiej temperaturze prać ręczniki, a co z detergentami? One również są bardzo istotne. Odpowiednio dobrane pozwalają zachować kolor i właściwości tkaniny. Do prania ręczników najlepiej sprawdzą się płyny i żele. Łatwiej rozpuszczają się one w wodzie i łatwiej je wypłukać, niż proszek do prania. Ma on tendencję do osadzania się na tkaninie i nawet długie płukanie często nie pomaga. Jeśli proszek pozostanie na ręczniku, to stanie się on szorstki i mniej chłonny. Dodatkowo, pozostałości detergentu mogą podrażnić i uczulić skórę. Żel lub płyn do prania powinny być używane zgodnie z ich przeznaczeniem. Dzięki temu ręczniki zachowają czystą biel lub wyraziste kolory - białe ręczniki należy prać w płynie do białego, kolorowe z detergentem do kolorów, a czarne ręczniki nie wyblakną, jeśli będziemy je prać w płynie do koloru czarnego. Ilość detergentów należy dozować zgodnie z instrukcją na opakowaniu - w tym przypadku mniej znaczy więcej. Jeśli nalejemy zbyt dużo płynu do prania, to tak samo jak proszek, może on nie zostać całkowicie wypłukany i osadzi się na tkaninie, która straci swe właściwości. Większość z Was może zaskoczyć fakt, że do prania ręczników nie należy używać płynu do płukania, ani wybielaczy. Płyn do płukania zmniejsza zdolność tkaniny do chłonięcia wody, a wybielacz narusza jej strukturę i sprawia, że staje się podatna na zniszczenia, a więc jak prać ręczniki żeby były miękkie? Sam detergent do prania wystarczy, by ręczniki ładnie pachniały, a do ich zmiękczenia można zastosować biały ocet. Pranie ręczników z octem należy ponawiać co kilka prań - zachowają wtedy miękkość i puszystość. Nie musicie martwić się, że zapach octu pozostanie na materiale, ponieważ bardzo szybko on wyparowuje. Ręczniki są przez większość czasu nasiąknięte wodą i mogą przez to zacząć brzydko pachnieć stęchlizną - na to również pomaga płukanie wodą z octem. Skutecznym sposobem na zachowanie miękkości ręczników jest też pranie ich z dodatkiem sody oczyszczonej. Jak widać, nie musimy polegać jedynie na detergentach. Metody naszych babć też się często sprawdzają, a dodatkowo są ekologiczne.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Temperatura i rodzaj detergentów to najważniejsze elementy w prawidłowym praniu ręczników, ale należy zwrócić też uwagę na parę innych czynników. Jednym z nich jest częstotliwość prania. Wiemy, że im częściej pierzemy tkaniny, tym szybciej się one niszczą, jednak w przypadku ręczników nie jesteśmy w stanie uniknąć częstego prania. Ma na to wpływ klimat panujący w łazience. Jeśli nie ma w niej dobrej wentylacji i w pomieszczeniu często pozostaje para wodna, to taki ręcznik bardzo szybko zaczyna brzydko pachnieć, ponieważ namnażają się na nim bakterie. Podobnie wygląda sprawa w przypadku ręcznika do rąk. Jest on używany o wiele częściej, niż ręcznik do ciała lub twarzy, ponieważ w ciągu dnia najczęściej myjemy właśnie nasze ręce. Takie ręczniki musimy prać bardzo często i najlepszym sposobem na zachowanie ich właściwości, jest posiadanie większej ilości ręczników, które możemy co parę dni wymieniać. Lepiej też prać mniejsze partie ręczników, niż zapełniać nimi całkowicie bęben pralki. Dzięki temu detergenty będą lepiej krążyć między ręcznikami, a więc łatwiej dopiorą się zabrudzenia. W takich warunkach zostaną też dokładniej wypłukane. Jeśli dane ręczniki są bardzo delikatne lub bardzo nam na nich zależy, ponieważ otrzymaliśmy je w prezencie lub posiadają wyjątkowy wzór, to bez obaw możemy je wyprać w programie do tkanin delikatnych. Wiruje on z mniejszą mocą i mamy pewność, że nie spowoduje ewentualnych uszkodzeń, a pierze równie dobrze, jak program do bawełny. Przy mocno zabrudzonych ręcznikach możemy dodatkowo wykorzystać pranie wstępne lub namoczyć je wcześniej w czystej i lekko ciepłej wodzie.

pixel