Darmowa dostawa od 99,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dobrać rozmiar prześcieradła?

2023-11-29
Jak dobrać rozmiar prześcieradła?

Standardowe rozmiary prześcieradeł

Mimo iż rynek proponuje szeroki wybór materaców o zróżnicowanych rozmiarach, to większość z nich mieści się w uniwersalnych standardach. Najczęściej produkowane są materace o standardowych wymiarach, ponieważ to właśnie one są najbardziej pożądane przez konsumentów. Takie materace znacznie łatwiej jest dopasować do powszechnych stelaży łóżek oraz znaleźć do nich pasujące kołdry, poduszki, poszewki i prześcieradła. Decydowanie się na materace o klasycznych  rozmiarach pozwala uniknąć kłopotów związanych z doborem odpowiedniej pościeli, co jest nie tylko komfortowe, ale także oszczędza czas i wysiłek. Stąd też, wybór materaców o standardowych rozmiarach jest kierowany głównie praktycznymi względami, a omijanie niestandardowych wymiarów ułatwia uniknięcie trudności przy wymianie pościeli.

Jakie prześcieradła na łóżka pojedyncze?

Wymiary prześcieradła powinny odpowiadać wymiarom materaca zarówno pod względem szerokości, jak i długości. Prześcieradła o wymiarach 80x200 cm czy 90x200 cm są idealne dla łóżek dziecięcych. W przypadku łóżek jednoosobowych lub rozkładanych sof, często stosuje się wymiary 100x200 cm lub 120x200 cm. Jeśli szukamy prześcieradła na materac o wymiarach 140x200 cm, zazwyczaj myślimy o większym łóżku jednoosobowym. Prześcieradła 140x200 cm są największymi dostępnymi opcjami dla pojedynczych materaców.

Prześcieradła na łóżka podwójne

Wymiary łóżek dla dwóch osób są bardzo zróżnicowane, co sprawia, że dobór właściwego prześcieradła, na przykład dla materaca 160x200 cm, może być wyzwaniem. Najbezpieczniej jest trzymać się wymiarów podanych przez producenta materaca. Prześcieradło 160x200 cm idealnie pasuje na materac o tych samych wymiarach, a także może być odpowiednie dla rozkładanej sofy dwuosobowej, dla której lepiej sprawdzi się prześcieradło tradycyjne, czyli bez gumki. Na rynku dostępne są również większe wersje łóżek dwuosobowych, takie jak 180x200 cm lub 200x200 cm, które są standardem dla łóżek małżeńskich. W tym przypadku również odpowiednie będą dla nich prześcieradła o wymiarach takich jak materac, czyli prześcieradło 180x200 cm oraz prześcieradło 200x220 cm.

Prześcieradło tradycyjne czy z gumką?

Prześcieradła bez gumki to prześcieradła uniwersalne, które zazwyczaj pasują do każdego typu łóżka. Ich zaletą jest łatwość w prasowaniu oraz możliwość estetycznego złożenia, co ułatwia przechowywanie. Z kolei prześcieradła z gumką posiadają elastyczne obrębienie, które pomaga zapobiega zsuwaniu się go z materaca. Ta cecha sprawia, że są one szczególnie praktyczne dla osób, które niespokojnie śpią i często przekręcają się na łóżku. Gumka sprawia, że prześcieradło nie ściąga się i nie sprawia dyskomfortu. Prześcieradła z gumką są łatwe w użyciu, ale mogą być trudniejsze do złożenia i przechowania w estetyczny sposób, a także nie zawsze nadają się do prasowania. To na jakie prześcieradło się decydujemy, zależy tylko od naszych preferencji i wygody.

Jak dobrać prześcieradło z gumką?

Podczas wyboru prześcieradła z gumką, należy wziąć pod uwagę szerokość i długość materaca, ale też jego wysokość, która standardowo wynosi od 15 do 30 cm. Prześcieradło z gumką zakłada się przez naciągnięcie jego końców pod materac, dlatego musimy koniecznie sprawdzić czy zakładka materiału odpowiada wysokości naszego materaca. Jeśli będzie zbyt długa prześcieradło będzie nieestetycznie zwisać i się marszczyć, natomiast zbyt krótka zakładka sprawki, że nie zdołamy założyć prześcieradła na materac.

pixel